Fatal error: Call to undefined function mb_……. (Hata Onarma İşlemi)

Fatal error: Call to undefined function mb_……. (Hata Onarma İşlemi)

Fatal error: Call to undefined function mb_detect_encoding() in /home/siteadı/public_html/wp-content/plugins/rss-autopilot/classes/libs/simplehtml/simple_html_dom.php on line 1234

Hata ve Nedeni?

WordPress blogunuz için yeni bir tema ve ya eklenti indirdiniz, kurup aktif ettiniz ama bir sorun var. Blogunuz da sayfalarınızı dolaşmak isterken Fatal error: Call to undefined function mb_detect_encoding() in /home/siteadı/public_html/wp-content/plugins/rss-autopilot/classes/libs/simplehtml/simple_html_dom.php on line 1234 şeklinde bir hata aldınız.

Çözüm Nedir?

Hatanın nedeni apache eklentilerinden eksik olan Mbstring modülünden kaynaklanıyor. Çözüm için bu modülü WHM paneline girip apache serverimize kurmamız gerekiyor.

WHM Panelden Apache Server Mbstring Modülünü Nasıl Kurarım?
1. WHM panelinize giriş yapın ve CTRL + F tuşlarına basıp arama kutusunu açın
2. Arama kutusuna Software yazın, sol taraftaki kolonda çıkması gerekmekte, oranın hemen altından EasyApache (Apache Update) seçeneğine tıklayın.
3. Sonra Previously Saved Config (** DEFAULT **) seçeneğini seçin (daha doğrusu burada seçili olan ne ise onu öylece bırakın) ve ardından Start customizing based on profile butonuna basın.
4. Gelen sayfadan Apache 2.4.9 ya da üstü versiyonu seçin, eğer Apache versiyonunuz 2.4.9 altında ise en üst versiyon hangisi ise onu seçin. Ardından Next Step butonuna basın.
5. PHP5 versiyonu sayfasında birşeye dokunmanıza gerek yok. Olduğu gibi bırakın, benimkisi 5.4.27 idi. Orada da Next Step butonuna tıklayın.
6. Short Options List sayfasına geleceksiniz, burada birşeye dokunmadan Exhaustive Options List butonuna tıklayıp devam edin.
7. Yüklememiz gereken modül Exhaustive Options List sayfamızda. Şimdi gene CTRL + F tuşlarına basıp arama kutumuzu çıkartalım, aranacak kelimeye Mbstring yazalım. Çıkan sonuç PHP 5.4.27 (Be sure to “harden” your PHP since PHP has many security issues) blokunu içinde çıkmış olmalı. Burada sadece Mbstring seçeneğinin yanındaki çentiği aşağıdaki resimdeki gibi işaretleyelim.
8. Mbstring’i işaretledikten sonra Save and Build butonuna tıklayalım gelen güvenlik uyarıları olursa OK ve I Understand butonlarına tıkladıktan sonra modülümüzün kurulum işlemi başlayacaktır.